Krzysztof Kukucki, senator i wiceminister rozwoju i technologii, nowym prezydentem Włocławka

Krzysztof Kukucki, będący senatorem oraz wiceministrem rozwoju i technologii reprezentującym KWW Lewicę, został wybrany na stanowisko prezydenta miasta Włocławek. Dane Państwowej Komisji Wyborczej, po przeliczeniu głosów ze wszystkich obwodów wyborczych, pokazują że Kukucki zdobył 56,28% głosów podczas drugiej tury wyborów. Jego przeciwnik w wyścigu o fotel prezydenta, Marek Wojtkowski z KKW KO, który dotychczas pełnił tę funkcję, uzyskał poparcie na poziomie 43,72%.

Podczas drugiego etapu wyborów, Kukucki zdobył 14 460 głosów, podczas gdy Wojtkowski mógł liczyć na wsparcie 11 232 wyborców. Frekwencja wyborcza w drugiej turze w Włocławku wyniosła 32,59%.

Pierwszą turę wyborczą również zwyciężył Kukucki z poparciem na poziomie 41,40% wyborców. Wojtkowski zajął drugie miejsce zdobywając 29,88% głosów. Łącznie o stanowisko ubiegało się sześciu kandydatów.

Kukucki jest 43-letnim członkiem Nowej Lewicy. Ukończył studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. Swoją karierę polityczną rozpoczynał jako radny, następnie objął funkcję przewodniczącego rady miasta Włocławek. W okresie od 2019 do 2023 roku pełnił obowiązki wiceprezydenta Włocławka. Posadę senatora zyskał w wyniku wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2023 roku. Na początku 2024 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.