Nowy program wynajmu mieszkań dla uchodźców z Ukrainy w Sopocie

Kwestia zapewnienia mieszkań dla uchodźców z Ukrainy w Sopocie stała się wspólnym przedmiotem dążeń władz lokalnych i przedsiębiorców. W chwili obecnej blisko 250 ukraińskich uchodźców znalazło tymczasowy azyl w akademikach na terenie miasta. Sopot przygotował też specjalną pulę lokali przeznaczonych do wynajmu komercyjnego, które mają służyć uchodźcom, którym niedługo przyjdzie opuścić miejsca przeznaczone do masowego zakwaterowania. Łącznie, dostępnych jest prawie 90 takich mieszkań.

Władze miasta są świadome trudności, jakie niesie ze sobą próba znalezienia mieszkania na rynku komercyjnym. Właśnie dlatego powstała baza lokali przeznaczonych do wynajmu komercyjnego. Ma ona pomóc osobom zamieszkującym obecnie dwa akademiki, które pełnią funkcję miejsc zbiorowego zakwaterowania. W bazie znajduje się obecnie 87 mieszkań, a oprócz nich w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) są jeszcze trzy tzw. mieszkania wspólne, które razem mogą pomieścić 26 osób – informuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Wynajmowane mieszkania będą funkcjonować na zasadach komercyjnych, ale rodzinom, które tam zamieszkają, zapewni się opiekę ze strony sopockiego MOPS-u.