Kiedy wraca widzenie po operacji zaćmy?

Operacja zaćmy jest koniecznym i jedynym sposobem na powrót do sprawności i wyraźnego wzroku. Najczęściej przeprowadzany jest zabieg fakoemulsyfikacji, polegający w dużym skrócie na wykonaniu małego nacięcia na rogówce oka, wyjęciu przez nie rozdrobnionej ultradźwiękami zmętniałej soczewki i wprowadzenie na jej miejsce nowej soczewki, tym razem syntetycznej. Jak szybko powraca ostre widzenie po tym zabiegu?

Bezpieczny zabieg

Fakoemulsyfikacja jest bardzo często wykonywanym, a co za tym idzie, bezpiecznym zabiegiem. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie pół godziny. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu, by w spokoju i swoim tempie rozpocząć proces powrotu do zdrowia.

Operacja usunięcia zaćmy wzbudza często niepokój u pacjentów, ponieważ polega na wykonaniu nacięcia na gałce ocznej. Częsty jest także lęk o jakość widzenia. Czy są to uzasadnione objawy?

Widzieć jak dawniej

Uspokajamy – ostrość obrazu po zabiegu natychmiast ulega poprawie! Trzeba jednak trochę poczekać na pełny powrót do formy – około 4 tygodnie. Przez kilka pierwszych godzin po operacji oko musi być zakryte opatrunkiem, który chroni je przez zanieczyszczeniem i ewentualną infekcją.

Przez parę dni pacjent może mieć wrażenie ciała obcego pod powieką, odczuwać pieczenie, łzawienie, niewyraźne widzieć, mieć problem z rozróżnianiem kolorów, czuć nadwrażliwość na światło. Wszystkie te objawy są całkowicie normalne i świadczą o procesie gojenia, a także o  przystosowywaniu się oka do nowego sposobu percepcji. Ważne jest, aby mimo swędzenia nie pocierać oka – ulgę mogą przynieść przepisane przez lekarza krople.

Więcej informacji na temat poprawy widzenia po usunięciu zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/274-poprawa-widzenia-po-operacji-zacmy

Od czego zależy tempo gojenia się oka?

Proces zdrowienia jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Są to między innymi:

  • wiek pacjenta

  • stopień zaawansowania zaćmy przed zabiegiem

  • występowanie chorób współistniejących

  • zdolności regeneracyjne organizmu

Dlatego nie należy się martwić tym, że nasz proces rekonwalescencji trwa dłużej niż u koleżanki czy kolegi. Dajmy sobie czas i przeznaczmy go na kompleksową regenerację.

Co może zaniepokoić?

Część pacjentów wkrótce po zabiegu zaczyna dostrzegać „pajączki”, „muszki” i inne paprochy w  swoim polu widzenia. Czy to znaczy że operacja się nie udała? Bynajmniej – jest wręcz przeciwnie! Paproszki to zagęszczone struktury ciała szklistego, pojawiające się tam z wiekiem. Były tam wcześniej i są teraz bardziej widoczne przez wymienioną soczewkę. Niestety nie da się ich usunąć.

Istnieją natomiast objawy, które powinny zaalarmować i które muszą skutkować szybką wizytą u  lekarza prowadzącego. Są to:

  • czarne plamki, błyski w polu widzenia, wrażenie migającego światła – odwarstwienie siatkówki

  • jasne okręgi wokół źródeł światła – możliwość powstania zaćmy wtórnej

  • nieostre widzenie, zniekształcenia i fale – obrzęk plamki żółtej

  • podwójne widzenie – przesunięcie syntetycznej soczewki, najczęściej spowodowane urazem

  • zamglone widzenie po operacji zaćmy – zwiastuje nawrót katarakty.