Zmienna pogoda czeka nas w nadchodzący weekend

Przed nami weekend pełen zmian w warunkach atmosferycznych. Piątek i sobota będą burzowe, natomiast w niedzielę na horyzoncie widoczne są intensywne opady deszczu. Burze przewidziane są przez całą dobę, lokalnie z silnymi opadami deszczu oraz porywistym wiatrem. Na południu i południowym wschodzie Polski zagości upalne powietrze o zwrotnikowym pochodzeniu. Tymczasem najchłodniejszy podmuch powietrza dotrze do zachodnich regionów kraju oraz do terenów nadmorskich.

Sytuacja baryczna będzie następująca: Nocą Polska znajdzie się na obrzeżach wyżu atmosferycznego nad Ukrainą. Jedynie nad terytorium województw zachodnich pojawi się płytki niż atmosferyczny i ciepły front powiązany z niżem nad Morzem Północnym. W ciągu dnia cała Polska znajdzie się pod wpływem niżowego układu barycznego z centrami nad Morzem Północnym. Wspomniany wcześniej ciepły front przeniesie się z zachodu do centrum kraju. Z południowych rejonów napłynie bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadało stopniowo.

Pogoda dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego prezentuje się tak: Przewiduje się umiarkowane zachmurzenie, które od zachodu będzie stopniowo rosnąć do dużego, gdzie możliwe są przelotne opady deszczu i burze, nawet z gradem. Szacunkowy poziom opadów w trakcie burz może miejscami wynosić nawet do 20 mm. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 26°C do 29°C, zaś na terenie Półwyspu Helskiego wyniesie około 24°C. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, początkowo południowo-wschodni, a później skierowany na zachód. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h.